• Search
  • DJAY OnAIr
  • Cart
  • Log in

Rozhovor – Strictly Roger Sanchez

Author: ThomasDeXter
Created: 09.07.2016

Pri príležitosti vydania jeho nadčaso znejúcej autobiografickej kompilácie Strictly Roger Sanchez u Strictly Rhythm (Čisto Roger Sanchez), prostredníctvom chatu sme sa spojili s S-Man-om, aby sme do detailov prebrali jeho minulosť, súčasnosť a to, čo môžeme od neho očakávať v budúcnosti.

Cez leto bude Roger spoločne s nami na otváracom ceremoniáli Defected Croatia a 2. júla bol hlavnou hviezdou Defected In The House v Ministry of Sound. Mohli ste ho tiež zastihnúť hrať na Glitterbox na akcii „We Are FSTVL“ v piatok a 8.júla na Glitterbox na Ibize. A teraz niečo k samotnému Rogerovi …

Strictly Roger Sanchez – už samotnom názve je to naznačené. Ide o dôkladné ohliadnutie sa na tvoju doterajšiu kariéru.

Už som urobil ‘Best of“, ale nikdy som nešiel tak do hĺbky, ako v tomto prípade. Dávno som sa pohrával s tým, že urobím takýto album a preto som ho nakoniec dal dokopy tým správnym spôsobom. Chcel som dať bez náhlenia bezchybne všetko dohromady; zahrnúť napríklad moje menej známe klasiky, a nie také zjavné hity. Výsledný album ukazuje to podstatné, čo prispelo k položeniu základov následnému rastu hudbe house na celom svete. A siahol som skutočne hlboko, aby som zdieľal túto históriu.

Zaujímavé je, koľko skladieb ešte aj dnes znie stále nadčasovo.

Tvoja diskografia zahrňuje tisícky projektov – bol to asi ťažké dopracovať k tomu vybrať tých top 30?

Najťažšia vec nebola dostať sa k samotným záznamom nahrávok. Ale bolo dobré, že som si všetko zvykol zaznamenávať na DAT (digitálne audio pásky) a tak mám v súčasnosti doma asi 95% všetkého, čo som kedy urobil. A tiež mám ešte jeden funkčný DAT prístroj.

Ručne som všetko preniesol na digitálne kópie, takže si tento album naozaj môže nájsť svoje publikum.

Album ukazuje, čo som urobil a čím som si prešiel, vyhol som sa dlhším skladbám ako “Another Chance” a snažil som sa ísť naspäť a nájsť tie rozhodujúce momenty, ktoré mali podstatný vplyv na ďalší vývoj mojej hudby.

Čo je zaujímavé je to, že album obsahuje niektoré doteraz nevydané nahrávky a tiež úplne novú spoluprácu s Harrym [ ‘Choo Choo’] Romerom a speváčkou Melissou, nazývanou “Searchin”. Toto naozaj stojí za to a dočká sa svojho samostatného vydania, je tu tiež niekoľko remixov iných skladieb, ktoré sa dostanú do ďaľších nahrávok.

Nový album je jedným zo spôsobov, ako zosumarizovať Tvoju doterajšiu kariéru, ako by si to ale urobil Tvojimi vlastnými slovami? Je niečo, čo tam ešte chýba?

Práca na tomto albume mi pripomenula, že kariéra je ako bežať preteky – idete rýchle, s hlavou dole, a experimentujete … každý krok znamená výzvu. Pre umelca, tento závod nikdy nekončí, a vy si nemôžete dovoliť zostať stále v rovnakej dráhe. Vždy som ťažil z vplyvu, ktorý som mal nepriamo na druhých, a práve teraz si uvedomujem aé požehnanie má pre mňa tento vplyv.

Album rozpráva príbeh môjho života, a pri jeho tvorbe, som mal všetky tie nápady, ktoré som mohol priradiť k tomu alebo onomu bodu mojej kariéry, a nie kľučkovať raz vľavo, pri ďaľšom vystúpení vpravo, ale pri všetkých som si držal svoje smerovanie a som na to naozaj hrdý. Hudbu, ktorú som robil, vždy vychádzala zo srdca … z úprimného miesta. Týkala sa čohokoľvek, čo mnou pohlo. Niekedy sa to pretransformovalo do väčších skladieb ako iné, ale tak to malo byť, nič neľutujem a držím sa svojho smerovania…

Povedzte nám, ako je na tom nový umelecký album, o ktorom si sa nám zmienil vlani …

Je to stále v pláne, urobiť ho, ale v uplynulých niekoľkých mesiacoch som vytváral jednotlivé nahrávky. Minulý rok sa väčšinou jednalo o veci okolo S-Man; zámerne som sa vyhýbal Rogerovi Sanchezovi. Ale potom sa toto zameranie náhodne obrátilo. Keď som dal Peteovi Tong promo k “Remember Me”, všetko išlo bláznivo, a to pre mňa znovuobjavilo Rogera Sancheza. Mám teraz dvojnásobné povinnosti, a to robiť hudbu pod oboma týmito menami; preto sa nechcem pustiť rovno do albumu. Mám štyri alebo päť nových nahrávok, ktoré sú pripravené na vydanie, a skoro každý mesiac vytváram novú nahrávku S-Man, takže deje sa toho veľa.

Tieto produkcie sú dôležité; chcem sa im venovať poriadne. Keď bude ten správny čas, potom sa pustím do albumu. Nová kompilácia „Strictly“ k tomu pomôže pripraviť pôdu, pretože to ukazuje momenty z mojej minulosti, rovnako ako sa zameriava na hudbu pre nové publikum. Začínam klásť základy ….

Čo sa deje s „Under The Radr“?

Deje sa toho veľa. Miami pre nováčikov, kde budem robiť akciu pre značku s Carnaom Beats, Benom Pearce a Harrym Romerom okrem iných. Potom budeme pokračovať neustále vo vydávaní nové verzií a zároveň zostaneme verní nášmu hlavnému cieľu. Práve teraz vydávame výsledok spolupráce S-Man a Mr V – “6am”.

A sú tu ďalšie veci pred vydaním na Stealth ako je nahrávka Capulet s Robertom Owens ( ” Holding On’). Produkcie Stealth sú väčšie a s vokálmi, zatiaľ čo Under The Radr je hlbší, temnejší, niekedy techno … Tiež sa pokúšam vydávať prostredníctvom iných značiek. Práve teraz som dokončil novú skladbu S-Man spolu s Ultra Nate pre Cajual – vážne by ste si to mali vypočuť.

Od tvojho “comebacku” v roku 2015, naučil si sa niečomu novému?

Uvedomil som si dôležitosť rodiny (Roger má osemročnú dcérku a 20-ročného syna). Počas môjho obdobia mimo hudby som mal dobré časy, rovnako ako zlé, a tieto skúsenosti mi pomohli prehodnotiť môj život a znovu spojiť samého so sebou. V priebehu posledných 12 mesiacov, som dokázal mať koncentrovanejšie smerovanie.

Pracoval som inteligentnejšie s časom stráveným s rodinou. Mal som dokonca ešte väčšie nadšenie pre hudbu, rovnako ako tomu bolo s mojim hudobným povedomím a finančnými záležitosťami, ktoré s tým idú. Som horlivý vyskúšať rôzne veci a počúvať nových umelcov, ale som tiež pripravený vziať si oddychový čas, aby som si bol istý, či má moja kariéra správne smerovanie.

Defected in CroatiaAko sa pozeráš na house scénu v roku 2016?

Práve som sa vrátil z Južnej Afriky, kde som hral na veľkej akcii Back To The Old Skool s Toddom Terry, Davidom Morales a Black Cofee. Títo sú tam teraz veľké hviezdy, ale sú nimi teraz aj všade inde, a to je veľký posun.

Afro zvuky sa vracajú späť . Pokiaľ ide o moju vlastnú tvorbu, Nicky Romero ma nedávno požiadal o remix od S-Man pre jeho novú nahrávku s Nileom Rodgers, “Future Funk”. To mi hovorí, že sa každý vracia späť k starším veciam housu. EDM je tam stále, ale house je silnejšia ako kedykoľvek predtým … preklápa sa to striedavo medzi štýlmi deep, vocal a techno.

Začal si “hraním” vlastných kompilácií na uličkách New Yorku. Stratila v dnešnej dobe masového trhu tanečná hudba dych?

V každej dobe sú snaživci. Donald Byrd predvádzal soul a funk a zároveň zostal verný jazzu; Quincy Jones to robil znovu a znovu. Keď som bol mladší, dával som niekoľko kompilácií na páskach, a teraz, dnes, mladší elektronickí umelci majú na to digitálne nástroje, s ktorými sa ich hudba dostane do uší. Je to všetko o tom.

Iste, dnes si môžete najať PR a digitálne marketingové agentúry, aby ste sa spropagovali, ale stále existuje ten čistý spôsob myslenia, ako mal Berghain, fungovať z čistej lásky k hudbe.

Milujem to, čo robia chlapci z Berghain– to je ďalší prejav podnikavého ducha, len líši od toho, čo tu bolo predtým…

Roger SanchezČo je vrcholným momentom tvojej kariéry v Strictly Rhythm?

Je mnoho rôznych okamihov, ktoré sa ma stále napadajú. Hranie na veľkej akcii v časoch Bagleya v Londýne je jedným z nich. Vystupoval som tam s ľuďmi ako sú Todd Terry, Tony Humphries a Terry Hunterbolo to ako na olympijských hrách housu! Nákupy beatov s Kennym “Dope” (Gonzalez) je ďaľší, a kedykoľvek sme nahrávali v štúdiu s DJ Sneak, Jose Nunez na syntetizátore Akai S950 synth. Ale pravdepodobne úplne najvrcholnejším okamihom bolo, keď som počul o Tonym Humphries ako zlomil médium s mojou skladbu “Luv Dancin ‘ na výročnej party v Clube Zanzibar, kde hosťoval – Tony bol v tej dobe veľmi vplyvný a hral moju nahrávku tú noc šesťkrát … bol to neuveriteľný pocit …

Čo ti podľa teba prinesie budúcnosť v dlhodobejšom horizonte? Máš vôbec v pláne zanechať profesionálne hranie a odísť do dôchodku?

Tempo koncertovania bude asi nakoniec pre mňa príliš vyčerpávajúce, ale nateraz je to pre mňa v poriadku. Chodím na šnúry vystúpení inteligentným spôsobom, užívajúc si obdobia s rodinou pred intenzívnou šnúrou koncertov. Vždy sa snažím byť kreatívny a venovať sa hudobnej tvorbe. Dovtedy, kým budem mať jasnú stratégiu, ako to robiť pred mojim publikom, dovtedy to bude také dobré, ako to má byť. Samozrejme, že som vnímavý na zmeny, ktoré sa dejú v našom podnikaní- je ťažké predpovedať, čo sa stane v priebehu nasledujúcich 20 rokov.

Predne tak…

Posledná vec, ktorú spomeniem, zatiaľ čo hovoríme o budúcnosti. Nedávno som pracoval s (virtuálnou hudobnou vzdelávacou platforou) FaderPro, ktorý poskytol manuál na moju nahrávku S-Man ‘Dangerous Thoughts’ (Nebezpečné myšlienky), a ako som ju vydal úplne od začiatku – krok za krokom.

Skutočne som si to užíval, a prípadne by som sa rád venoval viac výučbe. Obdivujem umelcov ako sú Ritchie Hawtin, ktorý už venovali časť svojej energie do tvorivých dielní a seminárov a dávajú tak naspäť druhým. To je možno pre mňa jasný spôsob, ako zakončiť kariéru, odovzdať vedomosti budúcim generáciám hudobných tvorcov. Ale nemajte strach, nechystám sa odísť v dohľadnej dobe!

Strictly Roger Sanchez bolo vydané vydavateľstvom Strictly Rhythm 22. apríla na 3 CD, digitálne a streamovaním.

Rozhovor: Ben Lovett | Zdroj: defected.com | Preklad: copyright.sk

Ako sa ti páčil článok?
Hodnotenie čitateľov 1 Hodnotilo
8.1

Príspevok Rozhovor – Strictly Roger Sanchez zobrazený najskôr ThomasDeXter | Vinyl DJ.